Reumatologija i fizikalna medicina – Algodistrofični sindrom
Drugi stručni nazivi u medicini su REFLEKSNA SIMPATIČKA DISTROFIJA ILI NAJNOVIJI NAZIV „KOMPLEKSNI REGIONALNI BOLNI SINDROM“.
Šta je Sudekova bolest?
SUDEKOVA BOLEST predstavlja jednu od najtežih komplikacija preloma kostiju ali i drugih povreda mišićno-koštanog sistema kao što su iščašenja zglobova, nagnječenja, istegnuća i kidanja mišića, tetiva, ligamenata i nerava). Interesantno je da težina povrede nije u korelaciji sa učestalošću ove komplikacije tako da i najmanja povreda može da bude okidač ove komplikacije.
Koji su glavni simptomi i znaci i gde se najčešće javlja?
Sudek se najčešće javlja na šaci i stopalu.
Glavni simtomi i znaci su:
- iznenadna neočekivana pojava intenzivnih bolova umesto očekivanog napretka u oporavku nakon povrede,
- pojava otoka,
- crvenilo, bledilo kože ili cijanoza ,
- povišena lokalna temperatura kože
- ograničeni pokreti u zglobu-ukočenost zgloba, tzv.kontraktura
- promene na kostima u smislu lokalne mrljaste osteoporoze koju vidimo na rentgen snimku
Inače, mogu da postoje tri stadijuma (rani , distrofični i atrofični) i najvažnije je da lekar prepozna rani stadijum jer samo u tom prvom stadijumu se može postići potpuno izlečenje bez posledica.
Prvi stadijum traje 2 do 3 meseca, drugi od 3 meseca do godinu dana i treći najteži nastupa nakon godinu dana kada dolazi do trajnog oštećenja i gubitka funkcionalne sposobnosti šake ili stopala (teška kontraktura zglobova sa potpunim propadanjem svih tkiva-istanjena koža i potkožno tkivo, „istopljeni“ mišići, a na rentgenu izražena teška lokalna osteoporoza.
Zašto nastaje ova komplikacija?
Uzroci i mehanizam nastanka nisu u potpunosti još uvek razjašnjeni. Zapaženo je da se javlja češće kod osetljivih i nervoznih, anksioznih ili depresivnih osoba. Smatra se da iznenada dolazi do preterane reakcije simpatičkog nervnog sistema u organizmu uz pojačanje bolova i paralizu krvnih sudova usled čega nastaje „zastoj krvi“, povećava se propustljivost ćelijskih membrana i javlja se veliki otok i ograničenje pokreta u zglobu. Krajnja posledica je propadanje okolnih tkiva – istanjenje kože, potkožnog tkiva, atrofija mišića i propdanje koštanog tkiva – razvoj lokalne oteoporoze.
Kako se leči ova komplikacija i kakve su prognoze za oporavak?
Kao što smo rekli najvažnije je da lekar na vreme prepozna rane simptome i primeni individualno lečenje za svakog pacijenta u skladu sa njegovim celokupnim stanjem i samo u ovom stadijumu postiže se izlečenje bez sekvela (posledica). To lečenje podrazumeva kombinovanje analgetika i antireumatika, primenu anksiolitika i antidepresiva, fizikalnu terapiju i strogo doziranu kineziterapiju pri čemu je posebno značajna i psihološka potpora pacijenta.
U odmakloj fazi lečenje je teže i podrazumeva upornu i dugu borbu lekara i fizioterapeuta kao i samog pacijenta, kako bi se sprečile teške komplikacije i sačuvala funkcionalna sposobnost zahvaćene šake ili stopala.
Poruka našim pacijentima: SVAKU POVREDU OD NAJBLAŽE DO NAJTEŽE UVEK TREBA DA PREGLEDA DIJAGNOSTIKUJE I STEPENUJE LEKAR ILI TIM LEKARA (ORTOPED, NEUROLOG, FIZIJATAR) I LEČENJE SE UVEK MORA SPROVODITI POD NADZOROM LEKARA.
Lečenje u Euromediku je timsko i podrazumeva saradnju lekara više specijalnosti i viših strukovnih fizioterapeta koji sprovode fizikalni i kineziterapijski program.