Skip links

Kontrastom indukovana nefropatija (CIN)

Značaj određvanja vrednosti uree i kretinina u krvnom serumu kod pacijenata pre CT pregleda.

Za obavljanje pregleda skenerom u najvećem broju slučajeva i  indikacija nepohodno je intravenski primeniti kontrastno sredstvo. Najčeće se primenjuju niskoosmolarna ili izosmolarna jodna kontrrastna sredstva koja su najbezbedija i preporučena za ovakve vrste pregleda. U oko 2% svi pregleda nakon  intravenske aplikacije kontrastnog sredstva javljaju se kontrastom indukovane nefropatije.

Kontrastom indukovana nefropatija po definciji predstavlja povećanje nivoa serumskog kreatinina (kreatinina u krvi) za 56-60% u odnosu na osnovni rezultat u odsustvu alternativnog uzroka.

Ko su rizični pacijenti za nastanak kontrastom indukovane nefropatije?

  1. Dijabetičari
  2. Pacijenti sa smanjenom bubrežnom funkcijom kod kojih je vrednost  eGFR<45ml/min.

Da li pacijent može biti bez simptoma a da ima smanjenu bubrežnu funkciju? 

Apsolutno DA!

Upravo to i jeste razlog insistiranja na donošenju svežih laboratorijskih vrednosti uree i kreatinina, na osnovu kojih se uz ostale parametre, bodi mass index, godine starosti, pol pacijenta određuje vrednost eGFR.

Kako se može sprečiti nastanak kontrastom indukvane nefropatije i CT pregled obaviti bezbedno?

Pre svega adekvatnom hidratacijom pacijenta pre CT pregleda, pravilnom ishranom nekoliko dana pre pregleda ( izbegavnje unosa proteina), adekvatnim tretmanom nakon pregleda, pojedini autori većih istraživanja savetuju i davanje određenih lekova (acetli-cisteina) na dan pregleda i posle pregleda. Upravo navedene mere se mogu sprovesti samo onda kada i očekujemo da može doći do eventalnog oštećenja bubrežne funkcije, a očekujemo ih samo kod pacijenata kod kojih laboratorijske vrednosti uree i kreatinina nisu u referentnim vrednostima, što nas navodi na zaključak da bez ovih laboratorijskih naza ne smemo dati kontrastno sredsvo, osim naravno kaada postoje vitalne indikacije odnosno kada je pacijent životno ugrožen. Kod bolesnika s vrednostima serumskog kreatinina iznad 106 µmol/l, rizik od nefrotoksičnosti raste eksponencijalno

METFORMIN I PRIMENA KONTRASTNOG SREDSTVA

Kod osoba koje su na terapiji metforminom (oralni antidijabetik), neophodno je takođe pre samog kontrastnog snimanja proveriti bubrežnu funkciju određivanjem vrednosti uree i kreatinina u serumu. U slučaju kada je funkcija bubrega normalna, onda se prestaje sa davanjem metformina 48 sati pre snimanja i tek 48 sati posle kontrastnog snimanja, ako je bubrežna funkcija normalna, može se opet nastaviti terapija. Ukoliko se desi da se javi kontrastom indukovana nefropatija  onda se metformin zamenjuje drugim lekom.

Molimo Vas da pre svakog CT pregleda Vašem radiologu dostavite najsvežije laboratorijske analize uree i kreatinina.