Skip links

CT pregled (skener) karlice

UVOD

Skener ili CT karlice je brza, bezbolna, neinvazivna dijagnostička metoda zasnovana na jonizujućim „X“ (rendgenskim) zracima, koja u višestrukim presecima prikazuje organe i druge anatomske strukture karlice u tri dimenzije.  Današnja tehnologija omogućava remodelovanje preseka, što omogućuje dobijanje 3D rekonstrukcije dobijenih snimaka.

U zavisnosti od indikacija, pregled može da se načini bez i sa intravenskom aplikacijom jodnog kontrastnog sredstva (znatno češće).  Kontrastno sredstvo je hemijska supstanca na bazi joda, koja daje mogućnost prikaza krvnih sudova, mokraćne bešike i mokraćnih puteva, kao i precizniju karakterizaciju eventualno uočenih patoloških promena, što značajno doprinosi kvalitetu pregleda.

Ovim pregledom se preciznije prikazuje građa i izgled  i međusobni odnosi ženskih i muških reproduktivnih organa (materica, jajnici, vagina kod žena, prostata i semene kesice kod muškaraca), mokraćne bešike i završnih delova mokraćovoda, crevne vijuge smeštene u karlici. Takođe se  mogu videti i prikazani delovi muskuloskeletnog sistema, vaskularne strukture i limfne žlezde.

INDIKACIJE ZA OVU VRSTU PREGLEDA

  • Bol u regiji karlice
  • Prisustvo slobodne tečnosti
  • Procena stanja krvnih sudova i izgleda limfnih žlezda
  • Povrede i sumnja na prelome kostiju
  • Onkološka urogenitalna i gastroenterološka patologija – određivanje lokalizacije, širenja primarne bolesti kao i odnos okolnih struktura sa tumorom (benignim ili malignim)
  • Zapaljenjska i hirurška urogenitalna patologija – upala mokraćne bešike i mokraćnih puteva, zapaljenske kolekcije ( apcesi )  karlice, postoperativne komplikacije (pojava krvi u mokraći i oticanje urina van mokraćnih puteva), stvaranje krvnih ugrušaka  i  slobodne tečnosti
  • Gastroenterološka patologija prikazanih crevnih struktura – inlamatorne bolesti creva, tumorske promene

PRIPREMA ZA PREGLED

Potrebno je dostaviti  nalaz uree i kreatinina na dan pregleda, ne stariji od  15 dana.  Ukoliko ga nemate, možete tu analizu uraditi u našoj ustanovi neposredno pre pregleda.  Ukoliko se laboratorijskim analizama utvrde povišene vrednosti kreatinina, pregled je moguće uraditi uz određenu  pripremu od strane nefrologa da bismo bezbedno dali kontrastno sredstvo.

Ukoliko u terapiji šećerne bolesti koristite preparate Metformina (Glocophage, Gluformin , Tefor ili Siofor ), potrebno je prekinuti uzimanje leka dan pre, kao i na dan pregleda.

Ukoliko ste skloni alergijskim reakcijama ili preosetljivi na neke namirnice (orasi, riba, jaja),  ili ste alergični na jod, obavezno obavestite lekara jer je u tom slučaju potrebna posebna priprema od strane  alergologa u smislu davanja određenih  lekova pre samog pregleda, da bi se prevenirao rizik od alergijske reakcije na kontrastno sredstvo.

Veoma je bitno da osobe ženskog pola obaveste lekara o postojanju mogućnosti ili već potvrđenoj trudnoći, jer ovo stanje predstavlja kontraindikaciju za CT pregled zbog navedenog rengenskog zračenja koje može biti štetno za plod. U tom slučaju, lekar vas može uputiti na drugu vrstu pregleda (ultrazvuk, magnetna rezonancija).

U određenim slučajevima, neposredno pre pregleda, potrebno je da popijete određenu količinu vode, prema instrukcijama koje dobijate od strane tehničara.  Ovo je važno za prikaz mokraćnih organa.

KRATAK OPIS PREGLEDA

U toku pozicioniranja na sto, radiološki tehničar posebno obučen za ovu vrstu pregleda, će vam ukratko objasniti proceduru, plasirati tanku iglu u venu podlaktice, ukoliko je potrebna primena kontrasta, i dati vam određene instrukcije. Dobra saradnja u smislu pridržavanja ovih uputstava veoma je važna za kvalitet dobijenih snimaka.

U momentu aplikacije kontrasta, moguće je da kratkotrajno osetite metalni ukus u ustima, osećaj toplote u telu ili lažni nagon na mokrenje. Ove senzacije su očekivane i prolaze za nekoliko minuta.

Sve vreme pregleda radiološki tehničar posmatra i putem interfona komunicira sa pacijentom.

Dužina trajanja pregleda je oko 15-30 minuta.

Nakon pregleda, pacijentu se savetuje da u toku dana poveća unos tečnosti, kao bi se ubrzalo izlučivanje kontrasta putem bubrega. Zračenje traje isključivo u toku pregleda, ne zaostaje u organizmu, odnosno, ne postoji opasnost po osobe u okolini. Pacijent se vraća rutinskim aktivnostima.

Na ovu vrstu pregleda najčešće upućuju ginekolog, urolog, abdominalni i vaskularni hirurg, onkolog.  Radi boljeg i preciznijeg tumačenja pregleda NEOPHODNO je dostaviti prethodnu medicinsku dokumentaciju kao i uput od lekara koji je tražio ovu vrstu pregleda.

Posle svakog CT pregleda u EUROMEDIKU dobija se pisani izveštaj specijaliste radiologa, nalaz na filmu i u CD formatu.

ZBOG ČEGA DA OBAVITE PREGLED U „EUROMEDIKU“?

Pregled u našoj ustanovi obavlja se na savremenim medicinskim aparatima, a iskusan i stručan tim radiologa prati i detaljno i odgovorno tumači vaš nalaz.U svakom trenutku tu je za vas da da odgovore na sva vaša pitanja i nedoumice vezane za sam pregled i pruži vam stručni savet u smislu dalje dijagnostike. Pri preuzimanju nalaza, vaš radiolog će detaljno, na vama razumljivom jeziku, objasniti isti i uputiti vas na besplatnu konsultaciju odgovarajućeg specijaliste, koji će vam dati dalje smernice , ukoliko je to potrebno .“Euromedik“ vam omogućava nastavak dijagnostike i lečenja  u najkraćem mogućem roku.