CT angiografija
Šta je CT angiografija?
CT angiografija predstavlja pregled krvnih sudova arterija i vena na CT (skener) aparatu novije generacije. U Euromediku ovim pregledom mogu biti obuhvaćene arterije srca i sve periferne arterije koje su podeljene u nekoliko regija:
Arterije vrata, glave i luka aorte (karotide)
Arterije glave
Torakalna aorta
Trbušna aorta sa preponskim arterijama i visceralnim granama
Arterije donjih ekstremiteta – nogu
Arterije gornjih ekstremiteta – ruku
Plućna arterija
Vene vrata, grudnog koša, trbuha i karlice, kao i vene nogu
Ovi regije se mogu i kombinovati, te se u jednom činu najčešće radi pregled trbušne aorte sa arterijama donjih ekstremiteta. Postoji i mogućnost pregleda ciljanog krvnog suda kao što su bubrežne arterije kod pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom nepoznatog porekla ili AV fistule kod pacijenata na hroničnom programu dijalize.
Koji pacijenti se upućuju na ovaj pregled?
Svi pacijenti kod kojih se zna ili posumnja na problem sa krvnim sudovima: zakrčenje krvnih sudova u smislu ateroskleroze ili naglo nastale tromboze, proširenja krvnih sudova u vidu aneurizmi, presavinuća arterija – kinking ili coiling, rascepi krvnih sudova – disekcije, povrede krvnih sudova, anatomski varijeteti urodjeni ili stečeni, proširene vene ili tromboza vena, kontrole nakon učinjenih vaskularnih i kardiohirurških operacije, planiranje endovaskularnih intervencija, itd.
Ko indikuje pregled?
Pregled najčešće indikuje vaskularni hirurg, kardiohirurg, kardiolog ili neurolog.
Najčešći put dolaska na CT angiografiju je uzimanje anamneze i pregled ordinirajućeg lekara, najčešće vaskularnog hirurga, neurologa ili kardiologa koji zatim pacijenta upućuje na neinvazivnu ultrazvučnu metodu Kolor dupleks skener (CDS) – pregled krvnih sudova ultrazvukom, koja je lako dostupna. Ako CDS pokaže da postoji problem na krvnim sudovima koji je značajan ordinirajući lekar predlaže CT angiografiju, a predstavlja metodu koja u kombinaciji sa CDS nepogrešivo ukazuje gde su i koji su problemi na krvnim sudovima i daje mogućnost da se precizno i bezbedno planira lečenje.
Da li je potrebna posebna priprema za CT angiografiju?
Neophodno je da pacijent donese, ili na licu mesta u našoj laboratoriji uradi vrednosti bubrežne funkcije – urea i kreatinin, kod pacijenata sa hroničnom slabošću bubrega, odnosno povišenim vrednostima uree i kreatinina neophodna je saglasnost ordinirajućeg nefrologa da pregled može bezbedno da se uradi.
Pacijenti koji boluju od šećerne bolesti i koriste neki od lekova na bazi Metformina potrebno je da dva dana pre pregleda i dva dana posle pregleda obustave terapiju. Pacijenti koji pate od alergija zahtevaju posebnu pripremu koju dobiju na licu mesta pre samog pregleda, dok pacijenti sa poznatom alergijom na kontrastno sredstvo moraju dobiti pripremu nekoliko dana pre samog pregleda.
Pacijenti koji boluju od štitaste žlezde neophodno je da naglase to i zavisnosti od vrste poremećaja štitaste žlezde da dobiju saglasnost nadležnog endokrinologa.
Kako izgleda pregled?
Posle zakazavanja pregleda pacijent dolazi do pulta gde se uzimaju osnovni podaci, zatim pacijent dobija anketu koju mora da popuni. Nakon toga pacijentu sa stavi iglica koja se zove braunila, najčešće u regiju lakatne jame, a preko koje se tokom pregleda daje kontrastno sredstvo. Pacijent zatim legne u CT aparat koji je otvoren, te ne izaziva osećaj teskobe od zatvorenog prostora. U toku pregleda daje se kontrastno sredstvo kada se može javiti osećaj toplote koji se širi celim telom. Sam pregled u proseku traje pet do deset minuta, sa celokupnom pripremom oko sat vremena. Nakon završenog pregleda braunila mora da stoji još dvadesetak minuta, nakon čega se vadi i time je pregled završen.
Koliko se čeka na nalaz?
Kako CT angiografije zahtevaju veoma složene rekostrukcije od strane doktora radiologa koje podrazumevaju prikaz svih obuhvaćenih pregledom krvnih sudova trodimenzionalno i multiplanarno, očitavanje nalaza zahteva vreme. Uobičajeno vreme za očitavanje nalaza je do sat vremena u zavisnosti koja i koliko regija je snimljeno, ali i od samog nalaza.