Skip links

CT kostiju i zglobova

Kompjuterizovana tomografija (CT) je neinvazivna dijagnosticka „imidzing“ metoda koja koristi kombinaciju rendgen zraka i kompjuterizovne tehnologije za dobijanje horizontalnih (aksijalnih) slika (preseka) kako celog tela, tako kostiju i zglobova.

CT ima veće mogućnosti u prikazu anatomskih struktura, finih detalja kostanog tkiva i koštanih struktura. Druga prednost CT je u tome sto omogućava trodimenzionalnu rekonstrukciju normalnih anatomskih struktura i patoloških promena.

CT se moze načiniti sa ili bez „kontrasta“.Kontrast se daje oralno ili intravenski da bi se odredjeni organ ili tkivo koje je od interesa jasnije videlo.

KADA SE IZVODI OVAJ PREGLED?

CT kostiju i zglobova se izvodi kako bi se prikazali prelomi, maligniteti, degenerativne bolesti i infekcija kostiju i kongenitalnih promena na kostima i zglobovima. Ovaj pregled pruza vise detalja o kostanoj strukturi od standardnog rendgen pregleda, ali daje manje informacija od MRI (magnentne rezonance) u definisanju mekotkivnih promena.

KAKO SE IZVODI CT KOSTIJU I ZGLOBOVA?

Pregled se izvodi na odeljenju radiologije. Pacijent se postavlja u lezeci polozaj, na ledjima i deo CT aparata koji se naziva „gentri“ (gantry-donut) okrece se oko dela tela koji se pregleda-snima. Pri pregledu, pacijent dobija glasovne instrukcije o pocetku, nacinu disanja i zavrsetku pregleda.

ZASTO JE DOBRO URADITI CT KOSTIJU I ZGLOBOVA U EUROMEDIKU?

Euromedik poseduje CT aparate najviseg kvaliteta. Veliki udeo u kvalitetu usluga i postovanju svih standarda pregleda cini i tim iskusnih radiologa i rendgen tehnicara.

KAKO SE PACIJENT OSECA POSLE CT PREGLEDA?

Samo se kod manjeg broja CT  pregleda kostiju i zglobova radiolog odlucuje za intravensku aplikaciju kontrastnog sredstva. U tim slucajevima bićete pod medicinskim nadzorom, zbog eventualnih nezeljenih reakcija na kontrastno sredstvo, poput svraba, oticanja, osipa, otezanog disanja  ili kašlja. Većina pacijenata pri ovakvim pregledima nema nikakve tegobe.

PRIPREMA ZA CT PREGLED?

Ako ste trudni ili mislite da ste trudni, obratite se svom lekaru pre nego zakazete pregled. Mozete da pitate vaseg doktora o količini radiacionog zračenja i rizicima vezanim za vašu bolest. Pozeljno da navedete vase prethodne CT i rendegenografske preglede.

Ako se koristi kontrastno sredstvo, postoji rizik od alergijske reakcije. Pacijenti koji su alergični ili osetljivi na neke lekove, treba da obaveste doktora.Potrebno je obavestiti doktora i ako ste imali bilo kakvu reakciju na ranije dato kontrastno sredstvo ili neki problem sa bubrezima. Alergija na morsku hranu ne smatra se kontraindikacijom za jodni kontrast.

Pacijenti sa bubreznom insuficijencijom ili drugim bolestima bubrega treba da obaveste svog lekara. U nekom slucajevima kontrastno sredstvo moze dovesti do bubrezne slabosti.Takodje pacijenti koji su na metforminu (Glucophage) trebalo bi da skrenu paznju radiologu pre IV davanja jodnog kontrastnog sredstva, jer mogu dovesti do retkog stanja – metabolične acidoze.Ako uzimate metformin, treba da prestanete sa uzimanjem metformina u vreme procedure, kao i 48 sati nakon aplikacije jodnog kontrastnog sredstva.Preporučuje se i analiza šećera u krvi i bubrezne funkcije pre ponovnog uzimanja metformina.

Postoje i drugi rizici u zavisnosti od vaseg zdravstvenog stanja, obavezno porazgovarajte o bilo kakvim problemima sa vašim lekarom.