CT grudnog koša
Šta je skener grudnog koša/pluća?
MSCT/multislajsna kompjuterizovana tomografija poznatija kao skener grudnog koša je suverena, neinvazivna, brza i jednostavna metoda radiološke dijagnostike kojom dobijamo informacije o prisustvu bolesti odnosno patoloških promena na svim strukturama grudnog koš:
-na kostima/rebrima,
kičmenom stubu,
grudnoj kosti/,
na mekim tkivima/mišićima i potkožnom masnom tkivu/,
na plućnoj maramici,
vazdušnim putevima /dušniku i bronhijama/ ,
u plućnom tkivu
i na strukturama sredogruđa /mediastinuma/ koje sadrži jednjak,srce,srčanu kesu, velike krvne sudove/aortu sa granama, plućne arterije i vene,gornju i donju šuplju venu/ kao i detektovanje prisustva uvećanih i patološki izmenjenih limfnih čvorova.
Da li se radi skener srca?
Za pregled srca prvi metod dijagnostičkog izbora je kardiološki ultrazvuk dok se na skeneru mogu pregledati srčani krvni sudovi/MSCT koronarografija/.
Kao poseban pregled izdvajamo plućnu skenersku/MSCT angiografiju radi potvrde sumnje na trombozu ili tromboemboliju plućne arterije koja se korelira sa vrednošću enzima D-dimera u krvi.
Kako se obavlja skenerski pregled grudnog koša?
MSCT pregled grudnog koša se obavlja na skenerskom aparatu, dok pacijent leži na leđima, u dva akta-pre i nakon ubrizgivanja kontrasta u venu podlaktice.Oba akta pregleda traju po dvadesetak sekundi i za to vreme pacijentu se iz kabine radiologa naglasi da udahne i zaustavi disanje što je vrlo bitan momenat jer svako pomeranje ili disanje pacijenta u toku pregleda utiče na kvalitet dobijene slike.
Subjektivni osećaj prilikom ubrizgavanja kontrasta u venu je praćen kratkotrajnom prolaznom vrućinom u celom telu.Posle pregleda pacijent se može vratiti normalnim životnim aktivnostima već nakon 15-ak minuta bez ikakvih komplikacija.
Da li sam radioaktivan nakon skenerskog pregleda pluća?
Pacijent nije radioaktivan nakon pregleda.Kontrast koji se dobija venskom aplikacijom preko igle je jodni rastvor koji retko uzrokuje alergijske manifestacije/detaljnije o kontrastima videti u posebnom poglavlju/
Na kom apratu se obavlja skener grudnog koša?
Kod nas u EUROMEDIKU pregled grudnog koša se radi na vrhunskom 16-to slajsnom aparatu marke SIEMENS debljinama preseka od 2mm a rezultate pregleda odnosno očitavanje i usmeno objašnjenje rezultata naši pacijenti dobijaju u toku istog dana.
Preglede rade naši vrhunski stručnjaci, specijalisti radiologije sa višegodišnjim iskustvom potvrđenim mnogobrojnim učešćima na kongresima i simpozijumima u zemlji i inostranstvu.
Ovako dobijene slike sa skenera prikazuju se u tri dimenzije sa različitim 3D,MPR,VR slikovnim rekonstrukcijama tako da grudni hirurzi, pulmolozi i ostali klinički lekari imaju izvrstan prostorni prikaz svih navedenih organa i patoloških promena što im olakšava dalje planiranje i način lečenja.
Kada se radi skener pluća?
Indikacije za skenerski pregled pluća i grudnog koša su u vezi sa kliničkom slikom i tegobama na koje se pacijent žali-obično su to suvi ili produktivni kašalj sa ili bez povišene telesne temperature, otežano disanje, krvav, žućkast, sluzav ili zelenkasti/gnojni ispljuvak, brzo zamaranje i nedostatak vazduha, škripanje u grudima, otežano gutanje, bol u grudima, kao i nakon povreda ili operacija grudnog koša i kičmenog stuba.
Indikaciju odnosno savet ili uput za obavljanje ovog pregleda obično daje radiolog u slučaju sumnje na patološke promene viđene na običnom rentgenskom snimku, zatim po savetu grudnog hirurga, pulmologa, interniste, gastroenterologa, kardiologa i onkologa…
Najčešća patološka stanja koja se dijagnostikuju ovim pregledom su tumori pluća, plućne maramice i sredogruđa, upale pluća, plućne maramice i mediastinuma praćene izlivima i gnojnim kolekcijama/apsces, empijem/,hronična opstruktivna bolest pluća, profesionalna oboljenja, alergijske manifestacije, astma, bronhitisi, bronhiektazije, sistemske bolesti koje zahvatuju i pluća ,sarkoidoza, amiloidoza, reumatske bolesti, metastaze malignih bolesti čija su mesta primarnih tumora na drugim organima-metastaze karcinoma želuca, jetre, bubrega, debelog i tankog creva, pankreasa, jajnika i materice, prostate, testitsa, štitaste žlezde, grkljana, mekih tkiva i zglobova, kao i melanoma i limfoma.
Skener grudnog koša se redovno radi i u okviru praćenja i kontrole rezultata operativnih zahvata, zatim nakon hemioterapije i zračne terapije kod mnogih onkoloških bolesnika.