Skip links

Endokrinologija – Smanjena funkcija nadbubrežne žlezde

Smanjena funkcija nadbubrežnih žlezda (Adisonova bolest – primarna slabost nadbubrežnih žlezda ) je retko hronično oboljenje i nastaje kao posledica obostranog razaranja kore nadbubrežne žlezde autoimunim procesom( organizam stvara antitela protiv  kore nadbubrežne žlezde) i može se javiti udruženo sa drugim autoimunim bolestima kao što su celijačna bolest,  dijabetes, vitiligo, mijastenija gravis, Hashimoto tireoiditis, primarna bilijarna ciroza. Javlja se u svim životnim dobima, podjednako kod oba pola.  

Sekundarno smanjena funkcija nadbubrežnih žlezda je mnogo češća i može se javiti kod  čestog i dugotrajnog korišćenja steroida (kortikosteroida) u terapijske svrhe (hronična opstruktivna bolest pluća, reumatoidni artritis….)

Početak bolesti je najčešće postepen. Simptomi nedovoljne proizvodnje hormona nadbubrežne žlezde su  slabost, malaksalost , bolovi u mišićima  i nepodnošenje napora , smanjenje apetita , mučnina sa povraćanjem, gubitak na telesnoj težini, vrtoglavica i  nizak krvi pritisak, pojava pojačane pigmentacije – tamnija prebojenost kože i sluzokože. Kod osoba muškog pola može se javiti impotencija i gubitak libida( seksualne želje). Treba napomenuti da je u početku malaksalost povremena, a potom sve izraženije  te pacijent ima stalnu potrebu da boravi u postelji. Polako napredovanje bolesti i nespecifični simptomi često mogu da dovedu do pogrešne dijagnoze – da se simptomi pacijenta shvate kao depresija ili neuroza i da takav pacijent bude upućen neuropsihijatru.

Kod ovih pacijenata u osnovnim  labaratorijskim analizama se nalazi nizak natrijum, povišen kalijum, niske vrednosti šećera u krvi, povišena urea, visok nivo ACTH a nizak kortizol. Definitivna dijagnoza se ipak postavlja na osnovu endokrinološkog testiranja.

Lečenje podrazumeva doživotnu supstituciju (nadoknadu) hormona nadbubrežne žlezde i ovi pacijenti moraju, isto kao i dijabetičari, biti edukovani (naučeni) u pogledu svoje bolesti.