Endokrinologija – Kušingov sindrom
Pojačano lučenje kortizola uzrokuje Kušingov sindrom i približno 20-25% ovih pacijenata ima tumor nadbubrežne žlezde. Ovi tumori su obično jednostrani i nisu maligni. Najčeći uzrok ipak Kušingovog sindroma je lekovima izazvan i to kod pacijenata koji su zbog drugih oboljenja na stalnoj kortikosteroidnoj terapiji.
Simptomi Kušingovog sindroma su: dobijanje na telesnoj težini i to pre svega preraspodela masnog tkiva koje se povećava u gornjem delu tela i u predelu lica i vrata – mesečasto lice i „grba“ na leđima. Prsti šaka i stopala su tanki u odnosu na zadebljalo telo. Koža postaje istanjena i sklona krvarenju i pojavi krvnih podliva, javljaju se roze obojene strije i bubuljice po koži, rane zarastuje teže nakon povrede ili nekog hirurškog zahvata. Kod osoba ženskog pola javlja se poremećaj menstrualnog ciklusa ( oligomenoreja) ili prestanak mestrualnog ciklusa (amenoreja), gubitak libida, pojačana maljavost, emocionalna nestabilnost -depresija ,gubitak koštano tkivne gustine – osteoporoza, pojava povišenog šećera( dijabetes)
Dijagnoza se postavlja na osnovu endokrinoloških testova: merenje nivoa kortizola u krvi ( visokih vrednosti kortizola u krvi ), odustvo pravilnog dnevnog ritma lučenja kortizola i izostanka supresije kortizola u krvi tokom endokrinoloških ispitivanja , nizak ACTH .
Pacijent će nakon učinjenog hormonskog ispitivanja biti upućen i na skener i magnetnu rezonancu stomaka i hipofize kako bi se utvrdio uzrok , što je bitno za dalje lečenje ovih pacijenata.
Lečenje je usmereno na uzrok prekomernog lučenja kortizola:
– hirurško odstranjivanje tumora nadbubrežne žlezde (laparoskopski) dovodi do izlečenja arterijske hipertenzije i ostalih poremećaja. Retko se može sprovesti i medikamentozno lečenje („ medikamentozna“ adrenalektomija)
Kod pacijenata koji su na dugotrajnoj kortikosteroidnoj terapiji – Kušingov sindrom se leči postepenim smanjivanjem doze leka.