Ultrazvučni pregled trbušnih i preponskih kila
Mnogi pacijenti imaju ili sumnjaju da imaju trbušnu ili preponsku kilu. Ispupčenje na prednjem trbušnom zidu, u preponskoj regiji, ili sa spuštanjem u mošnice kod muškaraca, odnosno put velikih usana u žena često može biti bolno i sa narušavanjem spoljnog izgleda, što ometa normalan život i rad. Neki pacijenti iako nemaju spoljne manifestacije kile, povremeno osete jak , probadajući bol u projekciji prednjeg trbušnog zida, u nivou prepona, retko pozadi, a bol može da zrači prema medjici, mošnicama ili unutrašnjoj strani butine.
U svakom slučaju ne bi trebalo da bude straha šta će se otkriti ukoliko se odluče na pregled. Jedno od najlakših rešanja da razreše svoje dileme leži u ultrazvučnom pregledu!
Šta se može videti ultrazvučnim pregledom ovih regija?
Ultrazvučni pregled je neinvazivna, neškodljiva, brza i jasnostavna metoda, kojom se sa mnogo tačnosti može konstatovati da li postoji hernijacija (kila), bilo da se radi o kilnom prodoru sa crevnim sadržajem u kilnoj kesi ili se radi samo o prodoru trbušne maramice, što je i najčešće slučaj.
Kile se mogu podeliti na više načina: na urodjene i stečene, na spoljašnje i unutrašnje, one koje dopiru, i koje ne dopiru do potkožnog masnog tkiva, one koje se mogu vratiti pod pritiskom , i one koje se ne mogu potisnuti, uklještene, uvrnute, srasle, kao i povratne. U odnosu na mesto gde su nastale prepoznajemo kile preponsko-butne regije, kile prednjeg trbušnog zida (pupčane, oko pupka, iznad pupka, kile bele linije, ispod pupka, u vidu polumeseca i srpa, kila u regiji stome, ali i kile zadnjeg zida, pre svega slabinske, kao i kile male karlice.
Kako izgleda pregled i da li je bolan?
Pacijent leži najčešće na ledjima, ili na boku u zavisnosti koja se regija pregleda, a po potrebi i ustaje, pa se pregled nastavlja u stojećem stavu sa napinjanjem prednjeg trbušnog zida. Pregled je relativno brz i bezbolan. Lekar povlačenjem ultrazvučne sonde preko prednjeg trbušnog zida, preponske regije ili slabinskog dela ledja vrši pregled.
Šta lekar može savetovati po obavljenom pregledu?
Po obavljenom pregledu lekar sopštava pacijentu svoje mišljenje, odnosno nalaz sa ultrazvučnog pregleda. Pre svega da li je ovim pregledom video znake prisustva kile, kao i šta se nalazi u kilnom sadržaju, odnosno da li prodire prema mišićnim, vezivnim i potkožnim strukturama. Vrlo je bitna i veličina uočene kile, kao i širina kilnog otvora, odnosno da li je kilni sadržaj slobodan, to jest može se vratiti u trbušnu duplju, ili je uklješten. U svakom slučaju savetuje pacijenta da se javi specijalisti hirurgu, radi kliničkog pregleda i odluke o daljem lečenju.
Da li se u Euromediku može dobiti dalji savet, kao i mogućnost lečenje – operacije?
U Euromediku rade izuzetno iskusni i usko specijalizovani hirurzi za ove vrste operacija. Oni će na osnovu ultrazvučnog nalaza, kliničkog nalaza, a po potrebi i dopunskog nalaza sa kompjuterizovane tomografije, dati najsvrsishodniji savet u vezi lečenja. Ukoliko je opcija operativno saniranje kile, operacija se može zakazati i izvesti po najvišim standardima u našoj Ustanovi. Ovi zahvati naplaćuju se na cenovniku.