Ultrazvučni pregled elastografijom
1. U okviru ultrazvučne dijagnostike koriste se različite metode, jedna od najnovijih je elastografija.
U zdravstvenom sistemu Euromedik posedujemo ultrazvučne aparate najnovije generacije, na kojima mogu da se obavljaju ultrazvučni pregledi sa elastografijom. Na njima rade obučeni kadrovi koji mogu da obavljaju ove preglede.
A šta je to elastografija ?
Elastografija je neinvazivna metoda u kojoj se meri otpor mekih tkiva u cilju otkrivanja sumnjivih promena i određivanja prirode tumora. Radi se o pregledu koji je skoro isti kao i ultrazvučni pregled, jer se izvodi ultrazvučnom sondom, a potpuno je bezbolan, neinvazivan i jednostavan. „Bez staha“.
Pregled je zasnovan na činjenicama da svi tumori , posebno zloćudni pružaju otpor na pritisak sondom, i to se može prikazati promenama boje, kao što je prikazano na monitoru ultrazvučnog aparata, a može se i izmeriti otpor. Neki tumori daju pet, ali i preko dvadeset puta veći otpor na pritisak u odnosu na normalne strukture.
2. Za pregled kojih organa, odnosno struktura se elastografija do sada pokazala najkorisnijom?
Za primenu elastografije, kao metode potreban je odgovarajući program, računarskim jezikom rečeno -softver, na ultrazvučnom aparatu koji koristimo za pregled, ali i sonde, za ovu vrstu pregleda moraju biti prilagođene ovoj metodi. Preporuke na osnovu kliničkih iskustava su da se elastografija, kao metoda može koristiti u ispitivanju sumnjivih promena, odnosno tumora u dojkama, kao i čvorova (nodusa) u štitastoj žlezdi. Na jetri se testira postojanje oštećenja zbog hroničnih promena tkiva nakon virusnih bolesti , uzimanja alkohola i lekova, zastoja žuči i drugih stanja. Na bubrezima testira se izmenjenost parenhima, najkvalitetnijeg tkiva bubrega, koje filtrira krv, kako bi se ustanovilo oštećenje, što je od značaja u praćenju popuštanja bubrega i kod arterijske hipertenzije. Na prostati se određuju sumnjive zone moguće zloćudne izmenjenosti. No elastografski se mogu testirati i promene na mišićima i tetivama, posebno tumorske promene, i stanje nakon povreda ovih struktura.
3. Da li je ova metoda standardna u okviru ultrazvučnih pregleda?
U Euromediku je standardna metoda i daje dobre rezultate.
4. U poređenju sa stranim iskustvima kakvi su rezultati u Euromediku?
Iskustva stručnjaka iz naše zdravstvene ustanove pokazuju visoke nivoa tačnosti i odgovaraju onima u stranim zdravstvenim institucijama, posebno kod bolesti dojke i štitaste žlezde, sa senzitivnošću preko 90% potvrđenih karcinoma..
5. Gde pacijenti kod nas mogu dobiti ovu vrstu pregleda i da li se taj pregled posebno plaća?
Pacijenti ovu uslugu mogu dobiti u zdravstvenom sistemu Euromedik, kao dopunski ultrazvučni pregled, po cenovniku .