Ultrasonografija pankreasa
Pankreas je mala žlezda veličine oko 15cm i težine oko 100 grama, ali ima izuzetnu ulogu u našem organizmu tako što lučenjem enzima u creva (egzokrina uloga) učestvuje u procesima varenja hrane, a lučenjem hormona u krvi (endokrina uloga) učestvuje u regulaciji nivoa šećera u krvi.
Koje su indikacije za pregled?
- Abdominalni bol (akutni abdomen)
- Povraćanje I /ili dijareja
- Anoreksija, gubitak telesne mase, dehidratacija
- Povećanje vrednosti masnoća u krvi, povišene vrednosti pankreatičnih enzima I bilirubina, smanjene vrednosti kalcijuma I albumina…
- Dijabetična ketoacidoza
- Postoperativna praćenja
- Kontrolni pregledi nakon upale pankreasa
- Sumnja na tumorskeprocese
- Upala žučne kese
- Febrilna stanja
- Palpabilne mase u trbuhu
KAKO SE OBAVLJA ULTRAZVUČNI PREGLED PANKREASA?
Obzirom da se pregled radi u sklopu ultrazvučnog pregleda abdomena, potrebno je da pacijent bar 6 h pre pregleda ne konzumira hranu, kafu, zaslađene tečnosti.
Ako se radi o hitnom pregledu, priprema se ne sprovodi.
Potrebno je da pacijent skine odeću sa gornje polovine tela .
Ultrazvučni pregled jetre počinjemo u leđnom položaju pacijenta, nanosi se gel na kožu I pacijent zamoli da ne diše.
Pregled je komforan i bezbolan.
Kod krupnijih osoba pregled je često limitiran.
Koje je najčešće oboljenje pankreasa?
Pankreatitis, a to je stanje koje nastaje usled upale pankreasa (gušterače)
Pankreatitis je veoma ozbiljno oboljenje koje, u zavisnosti od toka bolesti, može voditi izlečenju, ali može biti i životno ugrožavajuće. Sama prognoza pankreatitisa zavisi od uzroka bolesti, težine oštećenja pankreasa, godina i opšteg stanja pacijenta, kao I od pridruženih bolesti koje pacijent ima ili koje može dobiti kao komplikaciju pankreatitisa.
Upala pankresa može biti akutna i hronična.
Akutna upala pankreasa najčešće je posledica bolesti žučnog sistema ( kamenja) i alkoholizma. Težina upale se kreće od blage, preko srednje do teških i vrlo teških oblika.
Shodno tome je i relevantan ultrazvučni nalaz.
Kod blagih oblika, najčešće, ultrazvukom se ne primećuju nikakve promene, te se dijagnoza postavlja pregledom i laboratorijskim pretragama.
Kod srednjih i težih oblika ultrazvučni pregled može da pomogne u postavljanju dijagnoze,koja svakako mora biti upotpunjena dodatnim pretragama.
Za razliku od akutnog pankreatitisa, čiji je najčešći uzrok, kako je navedeno, kamenje u žučnoj kesi, hronični pankreatitis je perzistentna upala, najčešće uzrokovana alkoholizmom, hroničnom opstrukcijom ili suženjem pankreatičnog izvodnog kanala, u manjem broju slučajeva nepoznatog je uzroka.
Ultrazvučnim pregledom pankreasa se mogu otkriti i promene za koje se postavlja sumnja
tumorskog procesa. Tumori mogu biti benigni i maligni i ultrazvučni pregled je apsolutno nedovoljan sam kao takav.
Bilo kakva promena uočena na pankreasu, čak i ako imponuje kao benigna, zahteva CT ili MR dijagnostiku, radi postavljanja konačne dijagnoze, kao i odnosa tumora sa ostalim strukturama, radi planiranja operativnog zahvata.
Svi navedeni dijagnostički pregledi se mogu obaviti u Euromediku od strane eminentnih stručnjaka, a nakon toga, shodno nalazu, i pregledi gastroenterologa, endokrinologa I hirurga.