Skip links

Dermatologija – Acne vulgaris – bubuljice

Akne su često, multifaktorijalno oboljenje sebacealnih folikula (otvora kože u kojima raste dlaka i izliva se sadržaj lojnih žlezda), koje se razvija u pubertetu. Oko 80%populacije izmedju 12. i 25. godine života pati od ovog problema, a kod 3% stanovnika perzistira čak i do zrele dobi. Klinička slika akni može varirati od vrlo blage gde dominiraju komedoni – miteseri, do vrlo teških oblika sa gnojanicama, cistama,izraženom upalom i posledičnim ožiljcima. Promene su lokalizovane na seboroičnim regijama- glavi, dekolteu, leđima. 

Kako nastaju akne?

Osnovni faktor za nastajanje akni jesu genetska predispozicija i hormonska bura, karakteristična za adolescenciju. Hormoni koji pokreću ceo dalji sled događaja, od sitnog mikrokomedona(mitesera), preko nezrele bubuljice, do zrele gnojanice i potkožnih čireva spadaju u muške polne hormone. To ne znači da devojke sa aknama obavezno imaju višak ovih hormona, ali je moguće (sindrom policističnih jajnika, hiperandrogenizam). Najverovatniji scenario bio bi sledeći: ANDROGENI ( muški polni ) hormoni stimulišu SEBOREJU – pojačan rad lojnih žlezda koje su brojne u seboroičnim regijama i FOLIKULARNU HIPERKERATOZU – pojačano nakupljanje izumrlih ćelija kože u gornjem delu folikula dlake koje dovodi do stvaranja rožastih čepova koji ometaju izlivanje sebuma. Time, Propionibacterium acnes – anaerobna bakterija koja je normalni stanovnik u folikulu dlake (samo prezime mu to nagoveštava), stiče idealne uslove za svoj razvoj (voli sebum,ne podnosi kiseonik), što dovodi do zapaljenske reakcije. 

Dakle akne nisu infekcija kože…

  • Nekom patogenom bakterijom kojom smo se zarazili spolja
  • Ne treba nam bris kože, mi već znamo koja je bakterija odgovorna
  • Lečenje raznim antibioticima (lekovima protiv bakterija)  nas neće trajno osloboditi problema
  • A i druge magične, jednokratne, skupe terapije neće to uspeti. 

Da li se akne mogu izlečiti?

Akne su pre stanje, nego bolest. Dokle god postoje faktori koji ih izazivaju one se ne mogu sasvim izlečiti. Ali to nikako ne opravdava onu izreku starijih:,, Mladi ste, pa  samim tim i lepi, kada prođe pubertet, proćiće i bubuljice!“ Baš suprotno, što se ranije krene sa terapijom, to je uspešnije lečenje i pre svega sprečavanje posledičnih ožiljaka. ,,Ne može da se izleči“  treba preformulisati u ,,Treba što pre i kontinuirano da se leči“, odnosno – ne treba da prođe ni jedan dan bez adekvatne terapije i nege. Mi stariji, lekari i roditelji, treba da se podsetimo koliko smo u tim godinama bili osetljivi i nesigurni u svoj izgled, te da mladima pružimo punu podršku u lečenju akni.

CILJ LEČENJA: DELOVATI NA UZROČNE FAKTORE!

Dakle: smanjiti lučenje loja, ljuštiti keratinske čepove, delovati protivupalno i ako je potrebno kod devojaka antiandrogeno. Terapija treba da bude prilagođena svakom pacijentu, u zavisnosti od oblika akni, starosti pacijenta, osetljivosti kože, hormonskog statusa…

Retinoidi (lokalni i sistemski) su lekovi izbora, jer smanjuju seboreju, hiperkeratozu i deluju protivupalno. Uz njih koristimo  i antibiotike (sistemske i lokalne), benzoil peroksid, azelaičnu kiselinu, salicilnu kiselinu, a ponekad i hormone (kontraceptive). Ubrzanje dejstva terapije može se podstaći hemijskim pilinzima i laserima. Da bi terapija delovala potrebno je vreme. Takođe, treba znati da ljuštenje kože koje izazivaju lekovi spade u željen efekat (setite se-treba ukloniti keratinske čepove), što se može ublažiti dobrom hidratacijom. Svaki pacijent na retinoidima mora biti upoznat sa načinom primene leka, kao i očekivanim pogoršanjem promena na koži nakon 3-4 nedelje, jer će u suprotnom to pripisati lošem izboru terapije (bubuljice se spontano prazne). Uz svaku terapiju akni mora se koristiti zaštita od sunca, jer je oljuštena koža sklonija nastanku fleka, a pojedini lekovi su fotoreaktivni (zato se retinoidi nanose uveče) i fotosenzibilizatori (tetraciklini ). Kod težih oblika akni pribegavamo primeni sistemskih antibiotika u dužem vremenskom roku (2-4 meseca) i Izotretinoina. Konačni odgovor na pitanje izlečenja akni je potvrdan, ukoliko se pacijent naoruža strpljenjem, redovno koristi terapiju, a lekar mu pruži informacije, podršku i razumevanje. Obostrano poverenje je nešto što podrazumeva dugogodišnju saradnju.

Kakav je to lek Roakutan?

Izotretinoin ( Roakutan), je lek koji izaziva najviše kontraverzi među pacijentima i njihovim roditeljima. Možda je tome doprinela i razmena informacija preko interneta.Izotretinoin je sistemski retinoid (derivati vitamina A), koji se koristi u lečenju srednje teških i najtežih oblika akni. Dakle, to nije neka otrovna supstanca, već lek za čiju primenu su definisani kriterijumi primene, doziranja, praćenja, nama – dermatolozima poznati i provereni decenijama unazad. Efekat ovog leka je zaista zadivljujuć i kod najtežih oblika akni, a u rezultatima uživamo godinu i po dana nakon završetka terapije. Ukoliko se pacijent pridržava uputstava lekara- redovno dolazi na kontrole sa traženim laboratorijskim analizama, poštuje ordiniranu dozu leka, prateću negu i sprovodi fotoprotekciju; kao i najvažnije kod ženskih pacijenata – obaveznu STROGU KONTRACEPCIJU, nema opravdanja za ikakvu bojazan prilikom ove terapije. Ovo je moćan lek u terapiji akni, stoga ga ne treba nikako preskočiti,odlagati za kasnije, zbog dezinformacija. Ali isto tako ga ne treba koristiti samoinicijativno, bez lekarske kontrole, po uputstvima istih forumskih savetnika.

Da li se može nešto uraditi sa ožiljcima od akni?

Nakon bilo koje povrede ili oboljenja kože, zarastanje može dovesti do zamene normalne kože tzv.fibroznim tkivom- ožiljak. Ožiljci mogu biti u vidu zadebljanja (ispupčenja) ili atrofični (gubitak tkiva, udubljenja). Kod akni najčešće su zastupljeni upravo ovi drugi, atrofični. Zato je u terapiji akni postulat krenuti što ranije, jer je upravo to najvažnije za sprečavanje nastanka ožiljaka. Tretman ožiljaka ima ograničene rezultate. Na tržištu postoje brojni preparati bez značajnog efekta. Često se očaj pacijenta sa ožiljcima koristi za zloupotrebu skupim, lažnim obećanjima efikasnih tretmana. Medicinske procedure koje imaju uspeha u tretmanu ožiljaka su: hemijski piling trihlorsirćetnom kiselinom (TCA), dermoabrazija, mezoterapija (dermapen), popunjavanje filerima (hijaluron, kolagen, hidroksiapatit, masne ćelije),laseri. Ipak, treba naglasiti da ne postoji čarobni štapić koji će jednim potezom izglačati kožu, metode se kombinuju, ponavljaju, često su skupe (preparati i aparati za rad)…

Podvući…

-Antibiotici nisu jedini lekovi u terapiji akni – RETINOIDI su terapija izbora

-Kozmetički tretman je nega, a ne terapija akni

-Devojke koje uzimaju retinoide moraju sprovoditi strogu kontracepciju 

-Uz svaku terapiju protiv akni obavezna je zaštita od sunca

-Hemijski piling se može raditi 6 meseci nakon završetka terapije Roakutanom.

Ukoliko sumnjate da bolujete od akni, zakažite specijalistički pregled kod dermatologa.