Skip links

Endokrinologija – Uticaj ishrane i fizičke aktivnosti na menstrualne cikluse i ovulaciju

Prekomerna uhranjenost kao i slaba uhranjenost utiču na osovinu HPO-hipotalamus, hipofiza I ovarijumi , samim tim i na menstrualne cikluse.

 Masno tkivo je hormonski aktivno tkivo, produkuje niz  hormona, medju njima i  leptin, kojim utiče  i komunicira sa CNS, pre svega sa hipotalamusom, izveštavajući o nivou energije u organizmu. Ukoliko  postoje poremećaji ishrane, ( anoreksija , bulimija, sl) sa smanjenom telesnom masom I indeksom telesne mase  ali I prekomerna fizička aktivnost sa smanjenjem procenta masnog tkiva u organizmu ,  stres ,dolazi do pojave neredovnih menstrualnih ciklusa  do njihovog potpunog izostanka .Tada govorimo o funkcionalnoj hipotalamičkoj amenoreji , uz prethodno isključenje drugih mogućih uzroka izostanka menstrualnog ciklusa.

Jedan od takvih poremećaja je i  Ženski atletski trijas uočen kod mladih devojaka koje imaju intenzivnu fizičku aktivnost ili se zahteva održavanje odredjene niske telesne težine kao u slučaju   bavljenja atletikom, ritmikom , baletom I sl. Trijas čine poremećaj ishrane, amenoreja i osteoporoza.

Duži period amenoreje, nizak nivo estrogena pogotovo u adolescenciji, kada se formira I pik koštane mase ,može da dovodi do poremećaja mineralne koštane gustine i kasnije razvoja osteoporoze.

Procenjuje se  da je minimum 17 % masnog tkiva u organizmu  neophodno za započinjanje menstruacije i oko 22 % masnog tkiva da se održavaju redovnim MC.

Na drugoj strani su poremećaji vezani sa gojaznošću, slabom fizičkom aktivnošću koji dovode do pojave insulinske rezistencije, šećerne bolesti tip 2, kardiometaboličkih poremećaja, i neredovnih menstrualnih ciklusa , produženih ili oskudnih menstrualnih krvarenja.

U lečenju poremećaja ishrane i reproduktivnih poremećaja važnu ulogu imaju timski rad  psihologa/psihijatra, ginekologa, endokrinologa i nutricioniste koji je organizovan u nasoj ustanovi.