Histerosalpingo-kontrastna sonografija (HyCoSy)
Histerosalpingo-kontrastna sonografija (HyCoSy) je sveobuhvatan pregled materice, jajnika, jajovoda i karlice pomoću ultrazvuka.
Kada se radi HyCOSy pregled?
HyCOSy pregled se koristi u proceni neplodnosti. Najveće prednosti ovog pregleda su odsustvo izlaganja jonizujućem zračenju i kompletna procena opisanih karličnih organa u jednom okruženju.
Šta uključuje HyCOSy pregled?
Pregled ima više komponenti: Ultrazvuk karlice sa 2D/3D prikazivanjem i dinami;kim manevrima, 3D ultrazvuk je posebna tehnika koja omogućava procenu oblika materice.
Dinamički manevri uključuju blagi pritisak ultrazvučnom sondom, kako bi se potražili ožiljci ili adhezije na karlici. Histerosonogram sa kontrastom, fiziološkim rastvorom: ultrazvučno snimanje materice nakon punjenja materične šupljine fiziološkim rastvorom. Ovo omogućava procenu sluznice i šupljine materice (endometrijuma i kavuma). Kontrastna histerosalpinografija: ultrazvučno snimanje materice i jajovoda nakon punjenja ovih struktura kontrastnim materijalom. Ovo omogućava procenu opstrukcije jajovoda.
Priprema za pregled: Mikrobiološki pregled na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu, pregled na bakterijsku vaginozu i mikrobiološki pregled cervikalnog brisa. Pregled treba da se obavi izmedju 5-11 dana nakon početka vaše poslednje menstruacije. Antibiotska profilaksa može biti propisanpre testa u zavisnosti od preporuka vašeg lekara. Možete jesti i piti kao i obično na dan testa. Preporučujemo da uzmete analgetik 30 minuta pre testa da bi ste smanjili mogućnost nelagodnosti. Ako imate dodatnih pitanja ili nedoumica ili se osećate uznemireno zbog pregleda, razmislite o to me da razgovarate o dodatnim opcijama premedikacije sa svojim lekarom koji vas je uputio pre vremena da dodjete na termin. Molimo Vas da dodjete 15 minuta pre zakazanog termina.
HyCOSy procedura
Trajanje postupka će varirati, ali u proseku oko 40 minuta. Test ima više delova: Standardni ultrazvuk karlice, Histerosonogram sa fiziološkim rastvorom i Histerosalpingografija sa kontrastom. Položaj pacijentkinje je kao za klasičan ginekološki pregled sa ledjima na ispitnom stolu sa savijenim kolenima i stopalima oslonjenim na oslonce za stopala. Nakon postavljanja spekuluma u vaginu, aseptične pripreme vagine i grlića materice, plasira se kateter u šupljinu materice. Spekulum se zatim uklanja, a ultrazvučna sonda se ubacuje u vaginu. Slani rastvor se zatim ubrizgava kroz kateter.
Umetanje katetera ili infuzija fiziološkiog rastvora i kontrastnog materijala može izazvati izvesnu nelagodnost. Neki pacijenti opisuju osećaj koji se može uporediti sa menstrualnim grčevima. Ceo pregled se zatim u vidu dinamičkog snimka snima na DVD memorijski nosač.