Endokrinologija – Poremećen nivo kalcijuma u krvi
Kalcijum je neophodan za funkcionisanje svake ćelije u organizmu, tako da poremećaj nivoa kalcijuma u krvi može biti opasan po život. Uloga paraštitastih žlezda je da održavaju nivo kalcijuma u krvi u uskim granicama normale. Potreba da se nivo kalcijuma u krvi održava konstantnim je toliko velika da, kada sve pravilno funkcioniše, čak i najmanja promena, pokreće odgovor paraštitastih žlezdi.
Smanjen nivo kalcijuma u krvi (hipokalcemija)
Na ćelijama paraštitastih žlezdi nalaze se molekuli, tzv receptori „osetljivi na kalcijum“ koji kao senzori reaguju na vrlo male promene u nivou kalcijuma u krvi. Ovaj receptor radi kao termostat. Ako organizam ne dobija dovoljno kalcijuma iz ishrane, receptor to registruje i posledično paraštitaste žlezde stvaraju i luče više svog aktivnog hormona -paratiroidnog hormona (PTH). Ovo pokreće niz događaja kojima se povećava koncentracija kalcijuma u krvi.
U našim kostima se nalazi 98% telesne zalihe kalcijuma. Paratiroidni hormon pomaže da se kalcijum iz kostiju oslobađa u cirkulaciju. Druga linija odbrane su bubrezi u kojima PTH ograničava bubrege da izlučuju previše kalcijuma iz organizama, što takođe povećava nivo kalcijuma u krvi. Zatim, PTH deluje na bubreg tako da pomaže dejstvo enzima koji aktivira vitamin D. Aktivni vitamin D pomaže crevima da apsorbuju što više kalcijuma. Rezultat svih ovih procesa je povećanje nivoa kalcijuma u krvi.
Povećan nivo kalcijuma u krvi (hiperkalcemija)
Povećanje nivoa kalcijuma u krvi (hiperkalcemije) može biti rezultat povećanog rada paraštitastih žlezdi ili posledica drugih bolesti i stanja ( smanjena funkcija bubrega, hipovitaminoza D, maligne bolesti, pojedini diuretici- lekovi za izmokravanje, razne endokrinološke bolesti, dugotrajno ležanje, Kronova bolest i drugi poremećaji crevne apsorpcije). Ukoliko ovo stanje traje duže, ono može dovesti do stvaranja kamenaca u bubrezima i slabijeg kvaliteta kostiju koje postaju sklone prelomima i na najmanju traumu (osteoporoza).
Molimo Vas da se prilikom laboratorijski utvrđenog poremećenog nivoa kalcijuma u krvi, ili učestalih bubrežnih kamenaca i/ili izražene lomljivosti kostiju obratite stručnom licu- lekaru.
Tim Euromedika sa svojom vrhunskim stučnjacima iz oblasti endokrinologije, fizikalne medicine i ortopedije, koji prate najnovija medicinska istraživanja iz ovih oblasti, rado će Vam pomoći u postavljanju prave dijagnoze i zavisno od toga terapije.