Endokrinologija – Faktori rizika za dijabetes melitus
Dijabetes tip 2 ima 90% pacijenata sa dijagnozom dijabetesa. Većina pacijenata sa dijabetesom tipa 2 su gojazni. Dijabetes se obično javlja sekundarno u odnosu na gojaznost. Dijagnoza tip 2 dijabetesa je nakon 30. god. Najveći broj osoba sa tip 2 dijabetesom je uzrasta 40-59 god ali u poslednje vreme sve je češći i kod mlađih ljudi, sa podjednkom učestalošću za oba pola.
Simtomi tip 2 dijabetesa su blagi, često protiče neopaženo i otkriva se kada su već prisutne komplikacije. U trenutku dijagnoze trećina već ima komplikacije dijabetesa (ishemijsku bolest srca, moždani udar, dijabetesno stopalo, retinopatiju, neuropatiju ili nefropatiju). Polovina slučajeva dijabetesa nije dijagnostikovana.
Ranu detekcija tip 2 dijabetesa prema ADA (Američka asocijacija za dijabetes) preporukama treba sprovoditi i kod asimtomatskih osoba sa prekomernom telesnom težinom( BMI ≥ 25kg/m2. Testiranje kod gojaznih osoba nakon 45 god života ukolio imaju faktore rizika za razvoj dijabetesa (prema Nacionalnom vodiču dobre kličke prakse za lečenje diabetes mellitus, Beograd 2012):
- fizička neaktivnost,
- gestacijski dijabetes ili rađanje krupne novorođenčadi (makrozomija, telesna težina novorođenčeda > 4000g),
- hipertenzija (krvni pritiska >140/90mmHg),
- dislipidemija (HDL-h 0,90mmol/L i/ili Trigliceriti ≥ 2,82mmol/L),
- sindromom polističnih jajnika kod žena,
- ranije dijagnostikovana narušena glikoregulacija po tipu jutarnje hiperglikemija (IFG), intolerancija na glukozu(IGT) i izmerenom vrednošću HbA1C ≥ 5,7%,
- stanja sa insulinskom rezistencom (na primer akantozis nigrikans),
- kardiovaskularnu bolest.
- Testiranje se sprovodi sprovođenjem 2h OGTT sa 75g glukoze, za skrininga se radi i glikolizirajući hemoglobin (HbA1C), glikemija našte i dva sata nakon jela.
Ukoliko je test negativan savetuje se retestiranje nakon tri godine. Kod pacijenata za predijabetesom i kod osoba sa više pridruženih faktora rizika potrebno je češće testiranje ( jednom godišnje).
<18,5-podhranjenost, 18,5-24,9 normalna telesna težina, 25-29,9 povećana telesna težina, 30-34,9 gojaznost, >35kg/m2 ekstremna gojaznost.
Oralni Glikozo Tolerans Test (OGTT) – test opterećenja šećerom
Test se koristi u dijagnostici dijabetesa i intolernacije glikoze. Tri dana pre izvođenja testa ispitanik treba da bude na dijeti sa najmanje 150-200 g ugljenih hidrata dnevno i da ne jede noć pre testa (najmanje 8 sati). Test se izvodi tako što se ispitaniku uzme glikemija ujutru posle noćnog gladovanja, nakon čega dobije 75 g glikoze rastvorenih u 300 ml vode, koj pacijent treba da popije u toku 5 minuta. Glikemija se uzima ponovo za 120 minuta.
Kriterijumi za dijabetes su:
- glikemija našte>7,0mmol/L, a dva sata nakon opterećenja > 11,1 mmol/l.
Kriterijumi za predijabetes su:
- našte hiperglikemija -jutarnja glikemija 5,6-6,9mmol/L i
- intolerncija glukoze – glikemija u 120 min 2h OGTT 7,8-11,1mmol/L
(kriterjumi prema preporukam Svetske zdravstvene organitzacije- SZO).
Lažno pozitivni rezultati se dobijaju kod osoba koje su pod infekcijom ili stresom, pod lekovima koji dovode do porasta glikemije (kontraceptivi, glikokortikoidi, tiroksin itd.).
Endokrinološki tim lekara Euromedika vodeći se aktuelnim preporukama, dijagnostikuje i leči osobe sa predijabetesom i dijabetesom jer kako dijabetes tako i predijabetes je faktor rizika za komplikacije koje se mogu razviti u dijabetesu. Prevencija komplikacija je najbolji način rešeavanja problema.