Rendgenografija pluća i grudnog koša
ŠTA JE RENDENOGRAFIJA PLUĆA?
Rendgenografija pluća predstavlja polazni dijagnostički postupak u pregledu respiratornog sistema. To je bezbolna dijagnostička procedura koju obavlja rendgen tehničar, dok lekar specijalista radiologije opisuje snimak. Ovaj pregled se obavlja pomoću rendgen aparata gde se uz pomoć X zraka (čija je doza neškodljiva) na rendgenskom snimku ili ekranu dobija prikaz grudnog koša i organa koji se u njemu nalaze (srce, pluća, disajnih puteva, krvnih sudova).
Na rendgenskom snimku grudnog koša mogu se videti i rebra , ključne kosti i grudni (torakalni ) deo kičme, ali je ponekad za te strukture potreban dopunski snimak iz drugih projekcija.
DA LI JE POTREBNA PRIPREMA ZA RENDGENOGRAGIJU PLUĆA?
Za rendgenografiju pluća nije potrebna posebna priprema pacijenata.
POSTUPAK IZVOĐENJA RENDGENOGRAFIJE PLUĆA
Standarni snimak pluća dobija se postavljenjem pacijenta u stojeći stav sa rukama na bokovima, okrenutom grudima ka ploči rendgen aparata. Snimanje se može obavi i u sedećem ili ležećem položaju kod nepokretnih pacijenata(anteroposteriornom položaju). Rendgenografija pluća je polazni i osnovni dijagnostički postupak koji se proširuje dopunskim snimcima koje indikuje radiolog a to su : profilni i ciljani snimak pluća.
Radiološki tehničar će pacijentu pomoći da zauzme dogovarajući položaj. Biće potrebno da u toku snimannja stojite mirno i na nekoliko sekundi zadržite dah kako bi rendgenska slika bila sto jasnija.
INDIKACIJE RENDGENOGRAFIJE PLUĆA
- Bol u grudima
- Sumnje na tumorske mase, metastaze ili uvećane limfne čvorove
- Infekcije
- Kašalj
- Otežano disanje
- Gušenje
- Iskašljvanje različitog sadržaja (sekret, krv, penušavi sadržaj)…
- Povrede
KONTRAINDIKACIJE RENDGENOGRAFIJE PLUĆA
Ukoliko ste trudni ili sumnjate na trudnoću obavestite medicinske radnike zato što rendgensko zračenje može uticati na plod.
ŠTA SE MOŽE DIJAGNOSTIKOVATI REDNGENOGRAFIJOM PLUĆA?
- Upale pluća ( pneumonije)
- Tumori pluća (benigni i maligni)
- Cistične fibroze
- Hronične opstruktivne bolesti pluća
- Povrede kostiju grudnog koša ili organa u grudnom košu
- Uvećanja srca i srčano popuštanje
- Prisustvo stranog tela u disajnim putevima
- Pleuralni izliv
- Anatomske varijacije
Nakon učinjenog RTG snimka pluća i srca ukoliko nalaz to zahteva, pacijent se upućuje na dalju dijagnostiku (skener pluća), kao i kod pulmologa ili hirurga.
ZAŠTO JE DOBRO RTG PREGLED PLUĆA OBAVITI U EUROMEDIKU?
Zbog kvaliteta naših RTG aparata, ljubaznih i profesionalnih RTG tehničara, a najviše zbog stručnosti radiologa. Nakon pregleda pacijent će dobiti detaljno objašnjenje njegovog stanja, predlog dalje dijagnostike(CT ili MR pluća) ukoliko je potrebna i savet kom lekaru dalje da se obrati. Dalje dijagnostičke procedure i preglede lekara specijalista pacijent može obaviti u Euromedik ustanovama kao i svu dalju terapiju. Na taj način se od dijagnoze može doći do adekvatne terapije i ozdravljenja u našim Euromedik ustanovama.