Gastroenterologija – Preporuke za ishranu kod obolelih od ulceroznog kolitisa
Jasna uputstva kako se hraniti koja univerzalno važe za sve obolele ne postoje, dijeta mora da bude individulana i zahteva akltivno učešće pacijenta, tako što pacijent može voditi dnevnik ishrane ili može mobilnim telefonom ili tabletom praviti snimke svojih obroka u jednom periodu, obraćajući pažnju kako se oseća posle određenje hrane, a to je pravi put formiranja adekvatnog jelovnika koji će pacijentu omogućiti duže periode u kojima nema simptoma bolesti.
Opšte prporuke se mogu podeliti na periode u kojima je:
1. Bolest aktivna 2.Period neposredno po prestanku tegoba 3. Period u kom nema tegoba (detaljna uputsta za izbor namirnica po ovim periodima nalaze se u tabelama sa druge strane). Kada je bolest u pogoršanju-aktivna potrebno uzimati isključivo termički obrađenu hranu, koja je kuvana spremana na pari ili dinstana bez kore (ljuštena) ponekada i pasirana u više malih obroka uz veću količinu tečnosti koja je neophodna zbog nadoknade velikog guibitka putem učetalih retkih stolica .
Praktično kada je bolest u remisiji preporuka je izbegasvati samo hranu koja stvara nelagodnost i stvara tegobe (nadutost grčeve u trbuhu, neforirane stolice) Pravilnom i balansiranom ishranom u kojoj unosimo namernice prema želji a pazeći da iste ne provociraju tegobe od strane digestivnog trakta , održavajući adekvatnu telesnu težinu stvaramo uslove da bolest bude duže pod kontolom pa se u tom cilju pridržavati nekih opštih pravila. Unositi hranu sa malo ostataka (deo hrane koji se nesvaren izbacuje stolicom) i izbegavati hranu sa puno vlakana a to je: Hrana koja sadrži nerastvorljiva vlakna – kora voća, žitarice punog zrna, žuti pirinač, semenje (susam, laneno seme ,golica,suncokret…), orašaste plodove posebno orah, sirovo, posebno bobičasto, voće (jagoda malina kupina), sirovo povće (paradajz paprika (može pečena i oljuštena) kupus, kelj, luk, salata), bareno mahunasto povtrće (grašak, pasulj, boranija, sočivo, bob), žitarice celog zrna, heljdu, kinou, zob izbaciti namirnice sa visokim sadržajem prostih šećera.
Ukoliko se radi o pacijentima sa ulceroznim kolitisom koji tokom pogoršanja imaju zatvor (obstipaciju) preporuka je da unose upravo ovu hranu.
Potrebno ispitati toleranicju na laktozu i gluten jer je nepodnošenje namirnica koje sadrže ove substance zbog nedostakla enzima za razulaganje istih relativno česta kod pacijenta sa ulceroznim kolitisom mada se umesto testa može obustaviti unošenje mleka i mlečnih proizvoda ili namirnica sa glutenom u trajanju od 4 nedelje i ukoliko se tegobe izgube te namirnice treba isključiti iz ishrane neke od namirnica koje nose veći stepen preporuke su losos, avokado, jogurt sa probioticima, proizvodi od rafinuisanog zrna žitarica (belo brašno) testenine, beli hleb, beli pirinač, ovsana kaša bez dodatih ukusa, tikva i preporuka o stalnom unosu veće količine tečnosti.
Iako je pušenje cigara štetno ukoliko je pacijent pre postavljanja dijagnoze bio pušač ne savetuje se ukidanje pušenja jer se time povećava broj pogoršanja. Više informacija o ishrani možete naći na sajtu udruženja obolelih od inflamatornih bolesti creva www.ukuks.org.
Ukoliko imate dodatna pitanja ili pridružene bolesti i potrebu za detaljnim objašnjenjima u vezi ishrane možete se obratiti nutricionisti u Euromediku.
Preporuke za ishranu u pojedinim fazama bolesti U PERIODU KADA JE BOLEST AKTIVNA
U PERIODU NEPOSREDNO PO PRESTANKU TEGOBA (uz namirnice iz predhodne tebele dodati):
U PERIODU KADA BOLEST NIJE AKTIVNA (uz namirnice iz predhodne tebele dodati):
Zakažite Vaš specijalistički pregled gastroenterologa.