Skip links

Endokrinologija – Andropauza

Za razliku od žena koje nakon menopauze gube hormonsku aktivnost jajnika i oplodnu moć, testosteron se kod muškaraca luči do kraja života i mogućnost oplodnje je očuvana. Međutim, nakon 40-te godine života, sekrecija testosterona iz testisa postepeno opada za 0,5 – 2% godišnje, tako da se ne može reći da postoji andropauza, ali postepeno sniženje nivoa testosterona vremenom dovodi do određenih posledica. Dolazi do promene telesnog sastava, gubi se mišićna masa i snaga a stiče višak masnog tkiva koje se obično taloži u predelu trbuha. Mozak reaguje promenom tonusa raspoloženja, sklonošću ka depresiji, javlja se gubitak koncentracije i rasejanost. Seksualna moć postepeno se smanjuje, javlja se i erektilna disfuncija. Ovaj fiziološki proces starenja nazivamo – “involutivni hipoandrogenizam” ili “hipogonadizam sa kasnim početkom ( LOH – late onset hypogonadism, ili ADAM – androgen deficiency in aging males) a  ispoljava se različitim intenzitetom kod muškaraca i ne doživljavaju ga svi na isti način. 

Mnogo toga može da se uradi u cilju očuvanja i poboljšanja zdravlja  i kvaliteta života u ovom periodu.  Neophodna je promena  životnih navika jer se i organizam menja.  Savetuje se prestanak pušenja, ograničena količina kafe i alkohola , dovoljan unos tečnosti i pravilan odabir zdravih namirnica u ishrani. Izbalansirana dijeta, prepisana od strane nutricioniste i adekvatna fizička aktivnost su neophodan način suočavanja sa problemom involutivnog hipogonadizma.

“Dismetabolički hipogonadzam”, koji se javlja kod gojaznih pacijenata i dijabetičara, koji takođe dovodi do smanjene sekrecije testosterona, treba  razlikovati od involutivnog hipogonadizma. On se javlja zbog metaboličkih promena koje dovode do poremećaja sinteze hormona u testisima, transporta hormona putem krvi, akcije hormona  na nivou tkivnih receptora i poremećaja povratne sprege između hipotalamusa – hipofize i testisa. I druge hronične i teške bolesti mogu da utiču na osovinu hipofiza – testisi i menjaju ne samo lučenje nego i transport i aktivnost testosterona u tkivima na nivou receptora. 

Euromedik se veoma uspešno bavi lečenjem involutivnog i dismetaboličkog hipogonadizma, uz pomoć tima stručnjaka iz ove oblasti, koji uključuju specijaliste iz oblasti urologije i  endokrinologije,  nutricioniste i  specijaliste iz drugih oblasti medicine. Nakon obavljenih pregleda i laboratorijske dijagnostike , ukoliko postoji potreba, prepisuje se medikamentozna terapija preparatima testosterona i drugim lekovima, uz smernice za pravilan način života i ishrane i redovno praćenje efekta terapije od strane stručnjaka.