Skip links

Dermatologija – Radioterapija u dermatovenerologiji

Radioterapija  (elektrokauterizacija i elektrokoagulacija) u dermatovenerologiji 

U okviru malih hirurških intervencija, radioterapijskim  procedurama, u dermatovenerologiji pristupa se nakon kliničkog pregleda. Primenjuje se aparat sa naizmeničnom električnom strujom, koja prolazi  direktno kroz tkivo i  deluje na željeno polje, uz minimalno  oštećenje  okolnih  struktura kože. Prethodno, pri pregledu, lekar detaljno objasni korist i rizik od predložene intevencije, način primene, tehniku izvođenja,  kao i postupke, koje pacijent treba da preduzme po završenoj intervenciji.

Kada se savetuje elektrokauterizacija i elektroterapija ? 

Ovom intervencijim  se mogu ukloniti:

  • bradavice  na dlanovima i tabanima (Verrucae vulgaris)
  • genitalne bradavice ( kondilomi, polne bradavice-Condylomata acuminata) i moluske 
  • fibromi  („viseće bradavice“-Fibroma molle)
  • keratoze (braonkaste naslage na koži, koje nastaju tokom procesa starenja i izlaganja suncu)
  • ksantelazma (Xanthelasma)-žućkaste naslage „masnoća“ na očnim kapcima 
  • crveni mladeži, porekla krvnih sudova (Cherry angioma)

Koja je tehnika izvođenja intervencije?

Koristi se bipolarni elektrokauter sa dve elektrode: neutralnom, koju drži pacijent rukom i aktivnom koju koristi lekar, za uklanjanje lezija sa kože. Uklanjanje se vrši uz pomoć posebnih nastavaka, kroz koje prolazi struja elektrokoagulacijom (zagrevanje i uklanjanje toplotom)   i elektrolizom, kojom se postiže skleroziranje krvnih sudova. Radu se pristupa prema uputstvu za upotrebu, uz prethodno podešavanje jačine struje i odabira odgovarajućeg nastavka, u zavisnosti od  izgleda i lokalizaciji promene.

Da li se ova vrsta intervencije može raditi kod svih pacijenata, za navedene indikacije?

Kod pacijenata koji su na antikoagulantnoj terapiji neophodna je prethodna priprema (stoga je važno obavestiti lekara o terapiji lekovima“ za razređivanje“ krvi). Ukoliko pacijent  koji ima ugrađen „pace-maker“ predlažu se druge terapijske opcije. Kod dece je neophodno ostvariti dobru saradnju, te se ipak ređe savetuje u mlađim uzrastima.

Da li je intervencija bolna?

S obzirom da se pre započinjanja intervencije nanosi lokalni anestetik, u vidu kreme, subjektivni osećaj bola je diskretan.  Većina pacijenata opisuje postupak, kao „malo neprijatan, nelagodan“. Neophodno je da lek  „stoji“ na koži 20-30 minuta (sa plastičnom okluzijom „folijom“). Nekada se u dogovoru sa pacijentom, kod promena većih dimenzija, primenjuje lokalni anestetik u vidu injekcije, koja se daje pod kožu.

Kako izgleda koža nakon primene radio talasa ?

Intervencija ne zahteva „ušivanje“, zaostaje  „rana“ i potom se formira „krasta“, koja može, po otpadanju učiniti kožu nešto svetlijom.Tokom vremena boja će izjednačiti s okolnom kožom (u okviru očekivanog procesa zarastanja rana). Neophodna je i zaštita od sunca ukoliko su uklanjane promene koje su izložene UV zračenju, zbog mogućnosti formranja fleka.

Pranja i nege kože po završenoj intervenciji,ne razlikuju se od uobičajen, uz savet za izbegavanje iritacije.

Koliko tretmana je potrebno?

Obično je dovoljan jedan tretman, osim za uklanjanje tzv. običnih i genitalnih bradavica, s obzirom na ponašanje virusa i mogućnost ponovne pojave promena na koži. 

Saglasnost za izvođenje procedure radioterapije pacijent potpisuje na posebnom obrascu, u skladu sa zakonskim aktima.