Skip links

Dermatologija – Polno prenosive bolesti

  1. Primetio/la sam neke promene na intimnoj regiji. Kome treba da se obratim, urologu/ginekologu ili dermatologu?

Svaki dermatolog je ustvari dermatovenereolog tj. specijalista za kožne i polne bolesti, kao što je hirurg plastičar spec. estetske i rekonstruktivne hirurgije. Samim tim jedini specijalista za venerične (polne) bolesti je upravo dermatovenerolog. Zbog anatomske regije neke bolesti se dijagnostikuju i leče zajedničkim snagama urologa/ginekologa i dermatologa. Tako će kondilome na unutrašnjim genitalijama žene, dijagnostikovati i tretirati ginekolog, spolja dermatolog; kod muškarca tretman mogu uraditi i dermatolog i urolog. Neka druga oboljenja kože koja se manifestuju na genitalijama, poput vitiliga, lichena, kao i polno prenosiva koja se manifestuju van genitalija, poput sekundarnog sifilisa, teško će prepoznati i lečiti bilo koji specijalista osim dermatovenerologa.

  1. Uočio sam bubice na nogama i oko stidnog dela; svrab i crvenilo na ovoj regiji imam već neko vreme. O čemu se radi?

Stidne vaši (picajzle, pubične vaši) su paraziti koji uzrokuju polno prenosivu bolest pediculosis pubis. Dakle, vaši nemaju isključivu prijemčivost ka kosmatom delu glave, već se mogu javiti i na telu, intimnoj regiji, nogama, zadnjici, trepavicama, obrvama…Uglavnom se prenose seksualnim kontaktom (vaginalni, oralni, analni, dodirivanje), znatno ređe  putem posteljine, peškira, odeće. Ovi milimetarski insekti hrane se ljudskom krvlju i brzo se razmnožavaju. Prvo prisustvo malih vampira najavljuje svrab i iritacija intimne regije; ako se bolje pogleda (lupom) crne tačke postaju vidljive bubice, a na dlaci se naziru perlasta jajašca. Svoj put od jajašća(gnjide) do mlade vaši, pređu za 5-10 dana, a još toliko im treba do odrasle dobi kada kreću da se razmnožavaju. Lečenje je prilično jednostavno, ukoliko se poštuju osnovne smernice: prvo eliminisati sve odrasle i mlade stidne vaši uobičajenim šamponima i kremama za vaši, a zatim krenuti u borbu protiv jaja (na koje šamponi ne deluju) – ručno, češljevima, brijanjem dlaka…Ne zaboravite da operete svu odeću, zamenite brijač, sprovedete lečenje partnera, kao i da se uzdržite od bilo kakvih seksualnih kontakata, deljenja sopstvenog pribora za ličnu higijenu, peškira, odeće…

  1. Rečeno mi je da imam neke virusne bradavice na intimnoj regiji, koje nisu kondilomi, već moluske. Da li je to moguće dobiti na drugi način sem seksualnim kontaktom ?Kako se leče?

Moluske su virusna infekcija kože koja se manifestuje pojavom jedne ili više poluloptastih promena, nalik malim perlama, ružičastih ili boje kože, često sa centralnim udubljenjem, ispunjenih belim voskastim sadržajem. Najčešće lokacije kod dece su lice, trup i ruke, a kod odraslih genitalije, stomak i unutrašnja strana butina. Bolest je kontagiozna-zarazna. Načini prenošenja su: direktni kontakt sa obolelim, putem odeće i predmeta za ličnu higijenu, kao i seksualni kontakt (stoga se kod odraslih ubraja u polno prenosive bolesti). Veoma često je rasejavanje promena sa jednog na drugi deo svog tela češanjem, trljanjem, brijanjem…Stoga su mere zaštite: izbegavanje kontakta sa obolelim, oprez sa priborom za ličnu higijenu (peškiri, brijači, sanitarne prostorije, bazeni, zajedničke svlačionice, razmena odeće), kaoi seksualna apstinencija (kondomi ne pružaju punu zaštitu jer virus može biti na delovima tela koji nisu pokriveni). Leče se smrzavanjem tečnim azotom uz struganje promena.

  1. Pre dva meseca sam imao neku ranicu na spoljnim genitalijama koja je spontano zarasla. Juče sam se obratio dermatologu zbog osipa na koži, a on je tražio da uradim testove na sifilis. Zar to nije polna bolest i čemu onda testovi kada imam alergiju na koži?

U pravu ste, sifilis je polno prenosiva(venerična) bolest koju izaziva mikroorganizam Treponema pallidum. Pošto je neotporna u spoljašnjoj sredini, obično se prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom osobom- najčešće polnim odnosom. U pravu je i Vaš dermatovenerolog iz više razloga. Prva promena kod sifilisa je najčešće bezbolna tvrda ranica na mestu kontakta (najčešće, ali ne isključivo, genitalije) sa otokom okolnih limfnih žlezda, koja spontano, bez lečenja zaceli za 1-2 meseca. Upravo zbog te bezbolnosti i spontanog prolaska tegoba, mnogi smatraju da je u pitanju bezazlena stvar. Međutim, nelečena bakterija prodire u krvotok, širi se po telu izazivajući tzv. sekundarni sifilis. Tada pacijenti pored nejasnih tegoba u vidu slabosti i temperature, mogu imati najraznovrsnije promene po koži i sluzokoži, bradavice, osipe, ljuspave promene, gnojanice, opadanje kose u pečatima…Zato mi kažemo da je Sifilis u sekundarnom stadijumu veliki imitator svih kožnih bolesti, pa se stoga na Klinikama za dermatovenerologiju, ranije gotovo svakom pridošlom pacijentu rutinski radio test na sifilis. Treba naglasiti da su u ovoj fazi promene na koži takođe zarazne, što je veoma bitno za ukućane, ali i zdravstvene radnike koji obavljaju negu bolesnika. U današnje vreme kada se sifilis uspešno leči antibioticima i dijagnostikuje serološkim testovima, potrebni su samo dobra saradnja i poverenje pacijenta i lekara. Stoga ne želim ni da zamišljam i objašnjavam sliku tercijarnog sifilisa, neka ostane u prošlosti.

  1. Zbog bolnog mokrenja i sekreta, obratio sam se urologu. Nakon dodatnih testova, doktor je utvrdio  da imam triper i da dovedem devojku na lečenje. Kako je to moguće, kada moja nova devojka nema nikakvih tegoba? Takođe, nalazim se u nezavidnoj situaciji, jer ona tvrdi da sam je prevario, a ja nisam imao drugih partnerki od kada sam sa njom.

Neke polno prenosive bolesti su asimptomatske (bez tegoba i znakova bolesti), tako da pacijent nije svestan da je zaražen, što pogoduje širenju bolesti. Vaš slučaj je veoma čest, odnosno gonoreja se kod žena u 75% slučajeva ne manifestuje nikakvim tegobama, pa Vaša partnerka nije bila svesna da je zarazna. Gonoreja, u narodu poznata kao triper, kapavac, je polno prenosiva bolest koju izaziva bakterija Neisseria gonorrhoeae. Kod muškaraca se manifestuje poremećajima mokrenja ( učestalno, bolno), gnojnim iscedkom u jutarnjim satima, bolnim i jakim erekcijama. Kod žena, kao što smo naglasili, simptomi su slabo izraženi: pojačan vaginalni sekret, otežano, bolno mokrenje. Gonoreja se može ispoljiti i na anorektalnoj i orofaringealnoj regiji. Dijagnoza se postavlja uzimanjem briseva ( uretralni, cervikalni, analni) čime se identifikuje gonokok; kultivisanjem ili serološkim testovima ( određivanje antigonokoknih antitela u krvi pacijenta). Poslednja metoda indirektnim putem dokazuje infekciju, što je važno u detekciji onih pacijenata koji nemaju nikakve tegobe. Kao i druge polno prenosive bolesti, nelečena gonoreja kasnije može imati ozbiljnije i dalekosežne posledice, od artritisa (upale zglobova), dermatitisa, do steriliteta. Postoji još jedan veliki problem sa gonorejom – bakterija je mutirala do supersoja, koji više ne reaguje na standardne antibiotike!

  1. Da li je tačno da postoje ženske i muške polne bolesti?

Ne, polno prenosive bolesti nisu rezervisane za određeni pol. Samo se na različit način ispoljavaju kod muškaraca i žena, pa će npr.gonoreja mnogo češće dati tegobe kod muškaraca, a proći neprimećena kod žena, dok je obrnuta situacija kod infekcija trihomonasom. Ipak treba naglasiti da su žene, zbog anatomskih karakteristika, značajno podložnije polnim bolestima, nego muškarci, tj. lakše se zaraze tokom polnog kontakta.

  1. Da li se polne bolesti mogu izlečiti?

Bakterijske polno prenosive bolesti poput hlamidije, sifilisa i gonoreje su izlečive. Virusne poput HPV, genitalnih bradavica, HIV-a, herpesa, hepatitisa B su neizlečive, ali se mogu držati pod kontrolom.