Skip links

Dermatologija – Polne bradavice (kondilomi)

 

Polne bradavice (kondilomi), izaziva Humani papiloma virus (HPV). 

Mogu se javiti kod osoba oba pola, kako ženskog tako i muškog. Oni takođe mogu oboljevati, tj. nisu samo zdravi prenosioci.

 

Danas nauka poznaje  150-200 HPV, od kojih oko 40 izaziva bradavice u genitalnoj regiji. Za ovo oboljenje koriste se i termini  anogenitalne  bradavice, zašiljene bradavice, polne bradavice. Najčešće su izazvane tipovima 6,11,16, 18, 30, 33, 42, 43, 51, 52. Međutim, i tzv. obične bradavice, koje su veoma česte na šakama i stopalima, kod osoba svih uzrasta, izazvane su ovim virusom (najčešće tipovima 1,2,4). 

Genitalne bradavice su najčešće u boji kože, lokalizovane  u analnoj i genitalnoj regiji, ponekad zaravnjene, sitne, jedva vidljive ili zašiljene (akuminovane), pojedinačne ili grupisane, nekada poput većih karfiolastih izraštaja.

Najvažnija karakteristika HPV je onkogeni potencijal, pa se može govoriti o tipovima visokog ili niskog rizika, tj. onkogenog potencijala, koji se definiše kao moguća udruženost sa malignim bolestima, najčešće, u genitalnoj regiji. Ranije se smatralo  da je infekcija HPV, i to tipovima visokog rizika, povezana isključivo sa promenama na grliću materice. Međutim, danas nauka zna i za moguću udruženost sa malignim bolestima  genitalnih organa muškaraca. 

U prethodnom periodu pacijenti su se  lečili isključivo u ordinaciji lekara i to tečnim azotom ili  radiotalasnom intervencijom. Danas se u ovoj grupi tzv. hirurških procedura primenjuje  i laserska intervencija. 

Savremeni način  života uslovio je pojavu novih terapijskih opcija, tečnostima ili kremovima, koje pacijent može primenjivati kod kuće, sledeći uputstva lekara, nakon prethodnog pregleda i korektno postavljene dijagnoze. 

Kako se polne bradavice mogu javiti i u regijama koje nisu “pokrivene” kondomom, ovaj vid zaštite nije toliko efikasan kao kod većine drugih seksualno prenosivih infekcija (SPI).

Upotreba kondoma kao mogućeg vida zaštite od ove seksualno prenosive infekcije se ipak savetuje kao najvažniji metod zaštite, pogotovo u vezama koje nisu stabilne (nepouzdani partneri, češće menjanje partnera, mladi uzrast).

Najpouzdaniji metod zaštite od SPI je svakako apstinencija, tj. potpuno uzdržavanje od seksualnih kontakata.

Neophodno je da pacijent ima informacije o ponašanju virusa, tj. mogućnosti ponovne pojave promena i nakon uklanjanja, koja   zavisi od imunog sistema. Odbrambene snage organizma se moraju osnaživati kroz odmor, izbegavanje stresa, dovoljno sna, balansiranu ishranu, zdrave životne navike.

Prevencija, tj. sprečavanje širenja infekcije HPV usmerena je ka vakcinaciji .Bezbednost vakcine je potvrđena u brojnim ispitivanjima. Preporučuje sa vakcinacija od 9. do 26. godine života, najbolje,  pre stupanja u seksualne odnose. Može biti korisna i za one osobe koje su seksualno aktivne, s obzirom na mogućnost infekcije novim tipovima virusa.

Vakcina je potpuno  bezbedna, ali, nikako je ne treba shvatiti kao zamenu za redovne preventivne preglede.

Ukoliko sumnjate na pojavu polnih bradavica, zakažite specijalistički pregled kod dermatologa.