Skip links

Dermatologija – Hemijski piling

  1. Šta je to hemijski piling?

Hemijski piling je procedura kojom se poboljšava struktura i kvalitet kože. Podrazumeva nanošenje rastvora različitih kiselina u cilju uklanjanja oštećenog sloja kože i obnavljanja novim, zdravijim tkivom. Ovaj tretman sprovodi obučeni lekar prilagođavajući vrstu pilinga tipu kože i potrebama pacijenta.

Hemijski pilinzi su efikasna metoda za podmlađivanje kože – fine bore, gruba tekstura; oštećenja kože izazvana suncem – keratoze, fleke; kao i ožiljke nastale nakon akni. Zavisno od dubine dejstva mogu biti površinski, srednje duboki i duboki pilinzi.

  1. Koje vrste hemijskih pilinga se najčešće primenjuju?

Hemijski pilinzi voćnim kiselinama (AHA, BHA)

U zavisnosti od koncentracije kiseline mogu biti blagi (20%glikolna kiselina), ili srednje jaki (do 70%glikolne kiseline). Često se koriste i kombinacije  supstanci (glikolna, mandelična, laktična, salicilna, retinol..) koje pospešuju određene efekte. Ovi pilinzi značajno ubrzavaju proces lečenja akni uklanjajući masni sloj kože i izumrle ćelije, pospešuju prodor drugih aktivnih supstanci, imaju protivupalno i podmladjujuće dejstvo. Zavisno od protokola sprovode se jednom nedeljno/na 2,3,4 nedelje. Neposredno nakon pilinga javlja se crvenilo i suvoća, uz gotovo neprimetno, ili jače izraženo perutanje. Nakon serije od četiri tretmana značajno se popravlja kvalitet kolagenih vlakana, svežina i hidriranost kože.

Hemijski piling trihlorsirćetnom kiselinom ( TCA)

Ovo je jači piling, koji shodno pravilu da dublji piling ima jače efekte, ali i nosi veće rizike, sprovodi isključivo dobro obučen lekar. Spada u pilinge srednje dubine te se koristi za lečenje ožiljaka i prevremenog – aktiničnog starenja kože. Primenjuje se u koncentracijama od 15-35%, ali kod TCA koncentracija nije toliko značajna, koliko sama tehnika pilinga čiju primenu lekar prilagodjava potrebama svakog pacijenta. Još jedna osobenost TCA je da pored uklanjanja površnog sloja kože dodatno stimuliše fibroblaste na stvaranje kolagena i elastina. Ovaj efekat je veoma bitan u lečenju ožiljaka i podmladjivanju kože. Period oporavka kože nakon tretmana je 7 dana. Može se sprovoditi u seriji od 4 pilinga, između kojih je razmak minimum mesec dana.

  1. Koliki broj hemijskih pilinga je potreban?

Broj tretmana zavisi od težine problema i stanja kože, kao i želje pacijenta ( dužina oporavka, komoditet…). Po pravilu blaži hemijski pilinzi se ponavljaju češće, na 7-14 dana, sa minimalnim diskomforom, a jači na 4-6 nedelja, jednom godišnje da bi se podmladila koža ili u serijama kod lečenja ožiljaka. Jači pilinzi zahtevaju duži oporavak kože (do 7 dana).

  1. Da li postoji rizik kod hemijskih pilinga?

Površni pilinzi osim blagog crvenila i perutanja kože nemaju značajnije neželjene efekte. Što je piling dublji nosi i veće rizike. Pored stručnosti lekara koja se podrazumeva, da bi se izbegli nezeljeni efekti, veoma je važna informisanost i saradnja pacijenta. Pacijent se mora strogo pridržavati uputstava lekara, voditi posebnu negu kože pre i posle pilinga. Od posebnog značaja je adekvatna zaštita od sunca nakon pilinga, kako bi se izbegle hiperpigmentacije kože.

  1. Da li mogu dobiti informacije kako da negujem kožu ukoliko se odlučim za ovu proceduru?

Naravno, nakon razgovora sa dermatologom, dobićete formular sa svim instrukcijama uz koje potpisujete saglasnost za sprovođenje tretmana. Evo primera:

Instrukcije za pacijenta:

  -Pre pilinga 7 dana izbegavati:

-tretmane elektrokauterom i laserom 

-uklanjanje malja (voskom, kremama, laserom)

-botoks injekcije, filere, mikrodermoabraziju,hirurške intervencije

-proizvode sa retinolom, voćnim kiselinama (AHA, BHA),Benzoil peroxidom ili bilo kojim drugim proizvodom koji može iritirati ili isušiti kožu.

  -piling se ne sme raditi (kontraindikacije):

-aktivan herpes simplex ( groznica na usnama) ili bradavice u zoni tretmana

-terapija Roakutanom ( Izotretinoinom ) od koje nije prošlo 6 meseci

-alergija na komponente pilinga npr. salicilate -Aspirin

-trudnoća, dojenje

-opekotine od sunca

-dermatitis i inflamatorna rozacea

Upozorite lekara ukoliko uzimate kontraceptive ili hormonsku supstituciju, ako ste skloni stvaranju ožiljaka (keloida) i fleka na koži, ako ste alergični na neki lek ili drugo.

-Nega nakon pilinga- narednih 7 dana:

-FOTOPROTEKCIJA- ne izlagati se suncu bez zaštitnih krema SP 50, nikako ne koristiti solarijum.

-Umivanje bez iritantnih sredstava.

-Nanošenje neutralnih masti, npr Panthenol ung, više puta dnevno.

-Ukoliko dođe do pojave tamnih ljuspi (TCA piling), ne skidati ih svojeručno.

-Redovna terapije ili nega aktivnim supstancama-proizvodi sa retinolom, AHA, antiakne preparati…,NE sme se nastaviti pre 7-14 dana posle pilinga.

– Crvenilo na licu može trajati od par sati do 7 dana (kod dubokih pilinga nekoliko nedelja), zavisno od vrste kiseline.

-Ne preduzimati bilo kakav drugi tretman lica dok se crvenilo i perutanje ne povuku.

  1. Da li je sama procedura bolna, koliko vremenski traje i kako se sprovodi?

HP procedura-tehnika pilinga odvija se u tri osnovna koraka: 

-Aplikacija hemijskog agensa na kožu u određenom vremenskom intervalu 

-Aplikacija određenog neutrališućeg sredstva 

-Aplikacija zaštitnih preparata zavisno od dubine pilinga 

 Klasični hemijski pilinzi, poput trihlorsirćetne kiseline, ali i glikolne viših koncentracija, izazivaju osećaj, peckanja, vreline i jačeg pečenja. Međutim, u današnje vreme posedujemo i široku paletu pilinga koji su potpuno bezbolni, tako da se čak i njihova neutralizacija prepušta pacijentu po povratku kući, nakon više sati. Sama procedura je bez uboda, krvarenja, tj.kiseline se nanose aplikatorima-četkicama, a zatim se na isti način neutrališu. Vreme trajanja intervencije zavisi od vrste kiseline, tipa kože, osetljivosti pacijenta…Takođe treba računati i na pripremu kože pre intervencije, kao i nakon intervencije.

  1. Da li će moji ožiljci od akni nestati nakon pilinga?

Nijedna estetska procedura nije čarobni štapić koji briše ožiljke, godine, sunčane tragove…Svaka poboljšava stanje kože, ali se isto tako mora više puta ponavljati. 

Kod ožiljaka od akni ožiljci su uglavnom atrofični ( udubljenja ), a piling poput valjka guli neravnine ( ispupčenja ). Trihlorsirćetna kiselina jedina donekle stimuliše i nastajanje novih vlakana u srednjem sloju kože, pa se stoga  najviše koristi u ove svrhe. Uz hemijske pilinge, koji se ponavljaju u serijama, rade se i druge metode poput mezoterapije dermapenom, rešavanja crvenih fleka laserom, ispunjavanje rupa filerima hijalurona ili kolagena…

Da ne biste bili razočarani ovom ili bilo kojom drugom estetskom procedurom, dobro se informišite, napravite plan sa dermatologom i imajte realna očekivanja.